Spolky v Kosmonosích |
Spolky v KosmonosíchKosmonoské spolky a organizace v historiiHlahol – pěvecký spolek založený 1835, činnost do roku 1942 Kosmonoské spolky a organizace v současnostiPartnerství měst- o.s.
Altamira Dětský skanzen Altamira byl budován za podpory odborů KOVO ŠKODA AUTO a Městského úřadu města Kosmonosy v roce 1992. V roce 1995 rada MěÚ Kosmonosy rozhodla o přidělení dalších pozemků pro postupné rozšiřování skanzenu mezi zámeckým parkem a statkem. Altamira se z původních 25 členů jednoho oddílu, postupně rozrostla na stávající zhruba 160 členů. Hlavním námětem činnosti je obor dětské experimentální archeologie. Děti se aktivně, formou pokusů seznamují s dávnými technologiemi, řemesly, s životem v pravěku a starověku. Altamira je držitelem českých primátů v oborech prehistorického obilnářství, primitivní metalurgie, evropského primátu v archeologických pokusech o tavbu skla dřevem v ranně středověké sklářské huti. Dětský pravěký skanzen se člení na několik částí. V jižní spodní svahovité části skanzenu, kde v současné době (rok 2000) probíhá experiment s chovem dobytka v ranně středověkém chlévě.
Společenstvo veškerých živností obce Kosmonosy Od r. 1860, kdy absolutistický systém byl nahrazen ústavou, nastal čilý ruch společenský i vlastenecký. Ve všech lidnatějších městech se zakládaly spolky zábavní, humánní, vlastenecké, hospodářské a živnostenské. Staré cechovní zařízení ustupovalo modernímu. Do r. 1866 nebylo v Kosmonosích ani jednoho spolku tohoto druhu. Od r. 1863 se začalo pomýšlet na zřizování spolků. Snaha nalezla ohlas ještě v Horních a Dolních Stakorách, Debři a Josefodolu. V roce 1864 bylo povoleno zřízení “Společenstva živnostníků v Kosmonosích” s připojením přidružených obcí. Spolek poskytoval svým členům půjčky, přijímal učně a vydával výuční listy. Dále si spolek zřídil svoji knihovnu, podporoval nemocné a vdovy. Cílem bylo povznesení stavu řemeslnického a živnostenského a k pomoci členům nebo neštěstím postiženým lidem. Byla zřízena dělnická nemocenská pokladna, aby živnostníci nemuseli pojišťovat své dělníky u okresní nemocenské pokladny. Byl zvolen rozhodčí výbor pro řešení sporů mezi zaměstnavateli a dělníky. V roce 1913 byla založena Živnostenská škola pokračovací Činnost byla první světovou válkou přerušena, za války úplně ochromena. Po válce byl založen spolek “Svépomoc”. V roce 1866 byla založena “Čtenářská beseda”, později “Občanská beseda”, zpěvácký spolek “Hlahol” byl založen v roce 1885. Divadelní a ochotnický spolek byl založen v roce 1839. Potravinový spolek “Včela “ s obchodem v č. 183 byl založen v roce 1869, Tělocvičná jednota “Sokol” byla založena v roce 1886, Sbor dobrovolných hasičů v roce 1882, Okrášlovací spolek “Ozdoba” z roku 1870, Spolek vojenských vysloužilců založený roku 1885. V roce 1912 bylo v Kosmonosích celkem 16 spolků. Ve dvacátých letech dvacátého století bylo založeno loutkové divadlo, které padesát let poskytovalo kosmonoským dětem dobrou zábavu.
Svaté Pole Podobně jako hrabě Humprecht Černín zakládá domky pro řemeslníky v ulici Tesařské a Špitálské, tak hrabě Josef de Bolzo ze stejných důvodů zakládá čtvrť “Svaté pole” (jméno podle blízkého hřbitova). Potřeboval pro tkalce a barvíře ubytování v blízkosti nově zbudované továrny “Štift” Obec se rozrůstala, pro dělníky byly postaveny domy na “Svatém poli”.
Svobodná obec řemeslnická V době, kdy kosmonoské panství vlastnili Černínové, zaznamenávají Kosmonosy a celé panství veliký rozkvět. Zasloužili se o pronikání barokního slohu do Čech. Pro všechny tyto stavby bylo potřeba získat množství odborných pracovních sil, a proto Černínové povolali do Kosmonos truhláře, zedníky, tesaře, řezbáře a jiné řemeslníky a udělovali jim různé výsady. Někteří kosmonoští řemeslníci se podíleli i na realizaci monumentálního pražského paláce i jiných černínských staveb Pomocné práce a dopravu vykonávali většinou rolníci. Řemeslníci přišli ze Severních Čech a dokonce i z Německa. Hrabě Humprecht Jan Černín v letech 1672–1678 nechal v Kosmonosích vystavět na svých pozemcích 55 domků, pro řemeslníky v ulici Tesařské a panských domků v ulici Špitálské (pod kostelem sv. Martina dnes Boleslavské), které řemeslníkům na splátky prodal. Intensivní stavební činnost v Kosmonosích v letech 1669 – 1709 si vynutila založení svobodné řemeslnické obce, která byla jakousi kosmonoskou zvláštností. Tito řemeslníci byli osvobození ode všech daní a poplatků, byli tedy svobodní. Museli jen platit daň vojenskou. Řemeslnická obec měla svého rychtáře a konšely, kteří spolurozhodovali v řízení obce společně se selskou obcí řemeslnickou. Řemeslníci pečovali i o zvelebení obce, o její pěkný vzhled. Snad nejznámějšími obyvateli řemeslnické obce byla slavná rodina řezbářů a sochařů Jelínků. |