Kosmonosy - kultura


Aktuality

Pozvánky na akce e-mailem

Vážení přátelé, příznivci Osvětové besedy Kosmonosy,
pokud máte zájem o pozvánky na akce Osvětové besedy e-mailem, můžete napsat na adresu

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Křeslo pro hosta

Osvětová beseda připravila na úterý 12. října 2021 od 19:00 hodin v zrcadlovém sále zámku „Křeslo pro hosta“ s Vlastimilem Harapesem, baletním mistrem, choreografem, zpěvákem. Platí nařízená hygienická opatření- očkování, platné testy, potvrzení o prodělaném covidu-19, respirátory vezměte sebou.

Vstupné 100,- Kč. Tato akce je finančně podpořena Nadačním fondem AVAST. Srdečně Vás zveme.

 
Koncert barokní hudby

Koncert barokní hudby v provedení hudebního tělesa Ensemble Inégal - Theatrum Musicum fenomén Capricornus se uskuteční v úterý 2. listopadu 2021 od 19:00 hodin v Zrcadlovém sále zámku Kosmonosy v rámci hudebního festivalu Rosa Bohemica.

1. ročník nového hudebního festivalu Rosa Bohemica, který se odehrává převážně ve středních Čechách v časovém rozmezí mezi červnem a listopadem 2021 a nabídl dosud koncerty a představení v Praze, Nižboru, Staré Huti u Příbrami, Panenském Týnci, Pátku nad Ohří, Roztokách u Prahy, Kolíně a Kutné Hoře, završí hudební soubor Ensemble Inégal závěrečným koncertem v Zrcadlovém sále zámku v Kosmonosích dne 2. listopadu 2021 v 19.00 hodin. Na koncertě, který je pořádán ve spolupráci s Osvětovou besedou Kosmonosy, připomenou hudebníci dílo kdysi slavného, nyní pozapomenutého skladatele Samuela Capricorna, jenž se nedaleko Kosmonos, v Žerčicích u Mladé Boleslavi, před více jak čtyřmi sty lety narodil. Tak jako mnohé jiné protestanty, i jeho události po Bílé Hoře vyhnaly ze země pryč. Raně barokní skladatel Samuel Capricornus, původně Samuel Friedrich Bockshorn působil nejprve krátce v Bratislavě, poté se ujal prestižního místa kapelníka ve Stuttgartu, kde také později zemřel. Jeho skladby se běžně vydávaly tiskem, což bylo dokladem skladatelova významu. Jeho popularita ve své době dosáhla takové výše, že jeho jménem podepisovali své skladby jiní, méně známí skladatelé, aby svým dílům dodali vážnost i lesk a dosáhli tak jejich vydání tiskem. Tak se dnes paradoxně stává, že se občas v archivech najdou skladby pod Capricornovým jménem, ačkoli je vůbec nenapsal. Jeho skladatelský rukopis je však natolik originální a osobitý, že bývají tyto záměny snadno identifikovalelné. Pro nás je pak ctí, že nedaleký rodák Samuel Capricornus, ač dnes v Čechách sotva známý, zanechal v hudební historii tak výraznou stopu. Ensemble Inégal pod vedením Adam Viktory, je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Vedle hudby Jana Dismase Zelenky, kterému soubor věnuje nejvíce pozornosti na svých koncertních a nahrávacích aktivitách v Čechách i zahraničí, je právě jméno Samuela Capricorna často vídáno na programech tohoto prestižního souboru.

Podrobné informace o programech, umělcích, místech, datech a vstupenkách jsou na stránkách www.rosabohemica.cz.

 
Pokračování cyklu historických přednášek

Cyklus historických přednášek „Jak jsme se nedali, aneb dějinná putování s těmi, kdo překročili svůj stín a hranice svého kraje.“ Přednáší historický publicista, badatel a člen Sdružení historiků ČR Jiří Bartoloměj Sturz. Jedná se o deset přednášek vždy v pondělí od 15:30 – 17:00 hodin v klubovně hasičské zbrojnice.

Přednášky potrvají až do 15. listopadu. Srdečně zveme.

 
Dny evropského dědictví 2021

Muzení spolek Kosmonosy
s finanční podporou Města Kosmonosy
Vás zve na slavnostní

zahájení Dnů evropského dědictví 2021

ve čtvrtek 9. září 2021 17:00 v Loretě v Kosmonosích

Letošní národní téma je „Památky pro všechny“, k tomuto tématu bude zahájena výstava „Kosmonoské století hrabat Mirbachů“.
Na této výstavě spolupracuje Muzeum Bardoňovo ze Slovenska a Muzejní spolek Seehem-Jugenheim z Německa.
V kulturním programu v rámci vernisáže se představí Mladoboleslavský žesťový soubor, dále vystoupí členové činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci Eliška Jansová - Šilhánová a Ondřej Kolín v dramatizaci z výběru ze šlechtické milostné korespondence 19. století.
Průvodcem programu je historik Jiří Bartoš Sturz.

Tato výstava v Loretě potrvá do konce října 2021
Loreta je otevřena vždy od čtvrtka do soboty 12 – 17 hodin, v neděli 10 – 17 hodin.

 
Projekt Aktivní stárnutí 2020/2021

Osvětová beseda Kosmonosy

PROJEKT AKTIVNÍ STÁRNUTÍ 2020/2021
finančně podpořený z Nadačního fondu AVAST
přednáškový cyklus – „Jak jsme se nedali“ aneb dějinná putování s těmi, kdo překročili svůj stín a hranice svého kraje“

Přednášet bude historický publicista, badatel a člen Sdružení historiků ČR Jiří Bartoloměj Sturz. Osvětová beseda v rámci projektu Aktivní stárnutí 2020/2021, kterým získala finanční podporu z Nadačního fondu AVAST, připravila jako jednu z částí celého projektu cyklus deseti přednášek „Jak jsme se nedali, aneb dějinná putování s těmi, kdo překročili svůj stín a hranice svého kraje.“ Letošní cyklus přednášek je do jisté míry reakcí na informační přesycenost, která ovlivňuje lidskou společnost, a která rovněž zásadně zahušťuje i odvěký problém dějin a dějepisectví: Pokřivené výklady a zneužívání dějin ve prospěch nejrůznějších tendenčních cílů a koncepcí, vytrhávání z kontextů a zasazování do jiných, mnohdy zcela tendenčních. Přednáškový cyklus si neklade za cíl, ani netroufá, dějiny „očišťovat,“ chce pouze s mírnou dávkou nadsázky a snad i trochu humorně, poukázat na časté omyly a mýty, které české reflexe dějin provází a snad i nabídnout cestu z „marasmu“ informačního přehlcení. Jednotlivá témata přednáškového cyklu budou zároveň prezentována se zřetelem na regionální dějiny. Tak jako v předchozích letech, budou červenou nití cyklu také jednotlivé osudy pozoruhodných dějinných postav z regionu, těch, kteří zásadně „překročili svůj stín a hranice svého kraje…“
Každá z přednášek bude doplněna zajímavými audiovizuálními materiály i nejrůznějšími umělecko- -historickými artefakty, tří přednášek se rovněž zúčastní i hosté z řad českých historiků a badatelů.

Přednášky budou probíhat od poloviny září do poloviny listopadu v klubovně hasičské zbrojnice v Kosmonosích každé pondělí vždy 15:30 – 17:00 hodin.

Jednotlivé vstupné 30,- Kč, předplatné na celý cyklus deseti přednášek 250,- Kč.
Začínáme 13. září 2021.

1. pondělí 13.září v 15:30 „Mýtus a dějiny“ - o dějepisném řemesle a neměnné podstatě lidského ducha.
2. pondělí 20.září v 15:30 „Jak se lidé nemyli“ – aneb oblíbené průpovídky a omyly hradozámeckých průvodců.
3. pondělí 27.září v 15:30 „Coby kdyby“ – oblíbená hra dějepisců i amatérů, aneb co by bylo, kdybychom slavné prohrané bitvy vyhráli?
4. pondělí 4.října v 15:30 „Ti hodní a ti zlí“ aneb jak byl Žižka hodný a Zikmund zlý, atd.
5. pondělí 11.října v 15:30 „O velrybách v českém rybníce“
6. pondělí 18.října v 15:30 „Češi a Němci“ aneb „sudetoněmecká kuchařka“.
7. pondělí 25.října v 15:30 „Dějiny (českého) piva“, aneb téma jen zdánlivě oddechové.
8. pondělí 1.listopadu v 15:30 „Osobnost dějin a její život po životě“
9. pondělí 8.listopadu v 15:30 „České nebe, aneb co dělají naši svatí?
10. pondělí 15.listopadu v 15:30 „Jak se Rakousko nemělo rozpadat a v osmatřicátém jsme měli jít do toho…“ aneb „z dějin národní proklamace“.

 
Otevření muzea

Pro návštěvní sezonu v letošním roce 2021 se muzeum v zámku otevře od 3. července 2021. Muzeum bude otevřené o víkendech, vždy v sobotu a neděli od 14:00 - 17:00 hodin. Pro zájemce lze domluvit individuální prohlídky mimo otvírací dobu po telefonické domluvě na čísle 777 855 154. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice, která se váží k historii našeho města.

Muzejní spolek Kosmonosy

 

Poslední články

06 Květen 2021
Výroční zpráva 2020 V roce 2015 se Osvětová beseda Kosmonosy zaregistrovala podle Nového občanského zákoníku jako zapsaný spolek, je vedena u Městského soudu v Praze ve spolkovém rejstříku se všemi náležitostmi. Byly upraveny stávající stanovy Osvětové besedy dle nov&yacut...
23 Březen 2020
Výroční zpráva 2019 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
03 Květen 2019
Výroční zpráva 2018 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
25 Květen 2017
Výroční zpráva 2016 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
25 Květen 2017
Výroční zpráva 2017 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...