Kosmonosy - kultura


Aktuality

Zemřel RNDr. Václav Petříček

Oznamujeme Vám smutnou zprávu, že ve čtvrtek 25.8. 2022 zemřel
RNDr. Václav Petříček,
zakládající člen a předseda Muzejního spolku Kosmonosy.

Muzejní spolek

parte Václav Petříček

 

Ve čtvrtek 25. 8.2022 nás navždy opustil Václav Petříček, vědec, doktor přírodních věd, a člověk, po němž zůstává mimořádná práce na poli vlastivědy milovaných Kosmonos a širokého regionu. Není pochyb, že odchází skutečná osobnost, a to nejen pro jeho dlouholetou a zcela nezištnou práci pro město v pozici zakladatele a předsedy Muzejního spolku i komunálního politika, pro široké znalosti i jedinečný dar je předávat svým posluchačům, ale také pro nevídanou schopnost být široce rozkročen nad přítomným časem: Veškeré Václavovo myšlení a jednání, jako by se dělo podle hesla Cogita aeternitatem – rozjímání o věčnosti. Bylo u něho bezděčně přítomno ať třeba hovořil o hlubokém smyslu a koncepci vlastivědné práce, anebo jen o nějaké nepatrné kytičce. Stejným způsobem nahlížel na instituci muzea. Nebylo pro něho nějakou obstarožní institucí, ale chrámem vnímání kontinuity, střežící vědomí, že náš přítomný čas není pupkem dějin, ale že jsme vzešli z generací před námi, jen krátce tu pobudeme a něco předáme generacím budoucím. Tuto zdánlivě banální skutečnost nám Václav dovedl předávat naprosto přirozeně, nadšeně, láskyplně, dojemně, vtipně. Byl to Václavův dar boží, kterým na nikom nešetřil a bude to jedna z věcí, pro kterou nám bude moc chybět.
Václav Petříček odešel z tohoto světa smířen, po bohatém a mimořádně naplněném životě. Naposledy jsme se s ním rozloučili v kosmonoském kostele Povýšení sv. Kříže, v sobotu, 3. 9., v 11h.
Václave, bude nám po Tobě smutno a nikdy na Tebe nezapomeneme!!!!!!

Jiří Bartoš Sturz

 

 
Pozvánky na akce e-mailem

Vážení přátelé, příznivci Osvětové besedy Kosmonosy,
pokud máte zájem o pozvánky na akce Osvětové besedy e-mailem, můžete napsat na adresu

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Benefice Jiřího Krampola

Osvětová beseda připravila Křeslo pro hosta se známým hercem Jiřím Krampolem v úterý 18. října 2022 od 18:00 hodin v zrcadlovém sále zámku v Kosmonosích. Můžete se těšit na vyprávění herce, dabéra a moderátora Jiřího Krampola. Večer plný historek o hercích a hereckých studiích, o natáčení, o divadle a navrch ještě kopec vtipů v podání jednoho z mistrů zábavy. Celým pořadem se prolíná směs známých     melodií - živý zpěv v podání Šimona Pečenky a Jiřího Krampola.

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v Městské knihovně v Kosmonosích – telefon 326 719 081, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , jinak na místě před představením.
Vstupné 100,- Kč.

Tato akce je finančně podpořena Městem Kosmonosy. Srdečně zveme.

 
Dny evropského dědictví 2022

Osvětová beseda Kosmonosy, Muzejní spolek a spolek Společně srdcem s finanční podporou Města Kosmonosy vás zvou na slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví 2022 v Kosmonosích ve čtvrtek 8. září v 17:00 hodin v Loretě. Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech . Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. V Kosmonosích připojení se ke Dnům evropského dědictví se stalo dlouholetou tradicí, již od samého počátku po roce 1991. Tyto akce pravidelně a obětavě vždy zajišťovali členové Osvětové besedy, později ve spolupráci s členy Muzejního spolku. Tato akce by měla přispět ke kulturnímu povědomí obyvatel města. Národním téma v tomto roce je „udržitelné památky“.

Chtěli bychom návštěvníkům představit rozšíření sbírky plastik kosmonoské řezbářské rodiny Jelínků, na které mohou být občané našeho města právem hrdi.

V kulturním programu vystoupí Mladoboleslavský žesťový soubor. O významu díla tří generací rodu Jelínků v Kosmonosích promluví znalec Jelínků děkan Pavel Mach a Mgrt. Jiří Bartoš Sturz.
Současně proběhne vernisáž výstavy kreseb a výrobků Ivety Pešulové a Jany Kubové. Iveta Pešulová pravidelně vede kurzy kresby pastelem, tužkou. Výstavu doplní obrázky absolventů kurzu z Kosmonos. Tuto výstavu připravuje spolek Společně srdcem.
Výstava v Loretě bude trvat do konce října 2022, Loreta je otevřena vždy od čtvrtka do soboty 12-17 hodin, v neděli 10-12 hodin.

Srdečně zveme.

 
Zámecké kulturní léto 2022

Osvětová beseda také letos pořádá Zámecké kulturní léto na nádvoří zámku v Kosmonosích, již po osmnácté. Divadelní přehlídka ochotnických souborů bude probíhat od června do poloviny září. Chtěli bychom Vás pozvat k návštěvám jednotlivých představení. Smyslem je obohatit kulturní život ve městě, nabízet živou kulturu v krásném prostředí nádvoří zámku, kde je velice příjemná atmosféra. Je připraveno jedenáct akcí – osm divadelních představení, Pomněnkové odpoledne, dva koncerty. Akce jsou rozděleny na dvě části. První část proběhne v červnu, druhá část od poloviny srpna do poloviny září .V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční v krytém vestibulu zámku, který nabízí návštěvníkům trochu jinou atmosféru s kouzlem nasvětleného prostoru. Koncert MB Quartetu bude v salla tereně. Tato kulturní přehlídka je finančně podpořena Městem Kosmonosy, ale může se uskutečnit zejména díky obětavosti a nadšení členek Osvětové besedy. Podívejte se na celkový přehled jednotlivých akcí Zámkeckého léta 2022.

Milada Remešová, předsedkyně Osvětové besedy Kosmonosy

Zámecké kulturní léto 2022
se uskuteční na nádvoří zámku v Kosmonosích, v případě nepříznivého počasí v krytém vestibulu zámku

1. čtvrtek 2. 6. v 19:30 „MB Quartet v Salla tereně“, koncert Mladoboleslavské smyčcové kvarteto
vstupné 100,-Kč

2. úterý 7. 6. v 19:30 „TEN, KDO UTŘE NOS“, G. Feydeau.
Divadelní spolek Tyl Bakov nad Jizerou
vstupné 80,- Kč

3. neděle 12. 6. ve 14:00 „POMNĚNKOVÉ ODPOLEDNE“ Mažoretky Sokola Kosmonosy
vstup děti 20,- , dospělí 50,-

4. úterý 14 6. v 19:30 „KONCERT GOSPEL VOICES “ Mladá Boleslav
vstupné 100,- Kč

5. úterý 21. 6. v 19:30 „CO NENÍ PŘECE JE“, Marie Kotišová, Divadelní spolek Refektář TJ Sokol Jinonice
vstupné 80,- Kč                     

6. úterý 28. 6. v 19:30 „COMEDIA – LA - CARTE“ Václav Klapka
komedie na motivy postav z renezanční Itálie, divadelní klub Jirásek Česká Lípa
vstupné 80,- Kč

7. úterý 16. 8 v 19:30 „HERKULES A AUGIÁŠŮV CHLÍV“, F. Durrenmatt
Divadelní spolek J.K. Tyl Josefův Důl
vstupné 80,- Kč

8. úterý 23 .8. v 19:30 „INTELIGENTNÍ LIDÉ“, Marc Fayet - Petr Matoušek.
Divadelní spolek Bazilišek Benátky n. Jiz.
vstupné 80,- Kč

9. úterý 30. 8. v 19:30 „HARVEY A JÁ“ , Mary Chase
Divadelní spolek Dobrovít, Dobrovice
vstupné 80,- Kč

10. úterý 6. 9. v 19:30 „PELÍŠKY“ , Petr Šabach na motivy známého filmu
Divadelní spolek Hálek Nymburk
vstupné 80,- Kč

11. úterý 13. 9. v 19.30 „ŽEMLOVKA”, autorská hra Jarky Jenčíkové, Divadlo Jarky Jenčíkové Ml. Boleslav
vstupné 80,- Kč

Tento projekt se uskuteční za finanční podpory Města Kosmonosy

 

Poslední články

06 Květen 2021
Výroční zpráva 2020 V roce 2015 se Osvětová beseda Kosmonosy zaregistrovala podle Nového občanského zákoníku jako zapsaný spolek, je vedena u Městského soudu v Praze ve spolkovém rejstříku se všemi náležitostmi. Byly upraveny stávající stanovy Osvětové besedy dle nov&yacut...
23 Březen 2020
Výroční zpráva 2019 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
03 Květen 2019
Výroční zpráva 2018 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
25 Květen 2017
Výroční zpráva 2016 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...
25 Květen 2017
Výroční zpráva 2017 Osvětová beseda nabízí občanům živou kulturu a tím podporuje společenský život ve městě, sounáležitost občanů ke svému městu, propaguje naše město v regionu. Připravuje pro občany rozmanité kulturní akce, nabízí občanům příležitost k setkávání, c...