Kosmonosy - kultura


Hlavní stránka - Kulturní pozvánky
Zámecké kulturní léto 2019 - změna

Pro onemocnění se ruší představení v úterý 27. srpna v 19:30 „S tvojí dcerou ne“ Divadelního spolku Bozděch Libáň. Náhradní termín je v úterý 10. září 2018 v 19:30 hodin na nádvoří zámku.
Vstupenky z původního termínu budou v platnosti.

Děkujeme Vám za pochopení nastalé situace a srdečně zveme k návštěvě.

 
2.ročník sportovních her seniorů

Projekt Aktivní stárnutí 2019/2020
opět finančně podpořený z Nadačního fondu AVAST

Zveme na 2.ročník sportovních her seniorů, úterý 24. září 2019 od 10:00 – 12:00

Osvětová beseda připravila s finanční podporou Nadačního fondu AVAST již druhý ročník Sportovních her seniorů v horní části zámeckého parku. Bude se jednat převážně o veselé disciplíny – přechod přes lavičku, běh s vajíčkem na lžíci, házení kroužku, hod míčkem na cíl, slalom s trakařem, slalom na koloběžce, běh s hůlkami (vezměte si sebou), házení na koš, šipky, lukostřelba a další disciplíny. Nebude chybět malé občerstvení pro účastníky.

Startovné nevybíráme, každý účastník obdrží pamětní list. Aktivní životní styl, pohyb a setkávání jsou smyslem této akce.

Přijďte se podívat, pobavit se. Těšíme se na Vás.

 
Zahájení Dnů evropského dědictví 2019

Město Kosmonosy, Muzejní Spolek a Osvětová Beseda
Vás zvou na slavnostní zahájení

Dnů evropského dědictví 2019 ve čtvrtek 5. září 2019 od 17:00 v Loretě v Kosmonosích

Program uvede Jiří Bartoš Sturz a jeho soubor „Šturckomedianten"
s hudbou a dramatizací na téma "dějiny sběratelské vášně"

Muzejní spolek Kosmonosy ve spolupráci s Osvětovou besedou a finanční podporou Města Kosmonosy vás zvou na slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví 2019 v Kosmonosích ve čtvrtek 5. září v 17.00 hodin v Loretě. Ústřední téma je „Památky a zábava“ a pod heslem: Kultura může být zábavná, zábava ale někdy naopak kulturní není. Připojení se ke Dnům evropského dědictví se stalo v Kosmonosích dlouholetou tradicí, již od samého počátku po roce 1991.

Současně bude otevřena minivýstava dokumentů o životě a díle Aloise Bubáka, v Kosmonosích po prvé. Protože naše galerie bohužel nemá žádný originál, jaký byl nedávno zakoupen sousední Boleslaví, byly díky spolupráci s Národní galerií v Praze pořízeny fotokopie, jedna i jako faksimile asi nejznámějšího obrazu z našeho regionu.
Zároveň proběhne i křest nové publikace o dějinách piaristické koleje v Kosmonosích za přítomnosti Maximiliána Czernina.

Dále se ve Dnech evropského dědictví uskuteční dvě jednodenní výstavy vypěstovaných a sběratelských „pokladů“ v nádherném prostředí naši prvořadé památky.

Půvab a smysl sběratelských koníčků – výstava PĚSTITELSTVÍ (ambity)
V sobotu 7. září, od 10 - 17 hodin
V prvním termínu budou vystaveny výpěstky sbírkových rostlin, konkrétně kaktusů a dalších sukulentů, bonsají a dalších pokojových květin, třeba i v nápaditém aranžmá.

Půvab a smysl sběratelských koníčků – výstava SBĚRATELSTVÍ (krypta)
V sobotu 14. září od 10 - 17 hodin
v druhém termínu budou vystaveny sbírkové předměty velmi různorodého charakteru z oborů filatelie, filumenie, numismatiky, notafilie, faleristiky, tj. historické poštovní známky, zápalkové nálepky, mince a bankovky, vyznamenání, dále třeba pohlednice a další tiskoviny, ale i „neživé“ přírodniny, jako vzorky minerálů, hornin, lastury, samorosty apod. Vše bude společně upřesňováno. Již sedm občanů přislíbilo aktivní účast, další zájemci o vystavení jsou zvaní co nejdříve ke konzultacím na telefonu 777 855 154 nebo mailem na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Samozřejmě i Muzejní spolek nabídne ukázky ze své sbírky starých a zajímavých tisků. Potěšující je příslib účasti Muzea Mladoboleslavska. Jako profesionální instituce ve sbírkotvorné činnosti poskytuje odborné rady, což Spolek samozřejmě již využil.

Výstava obrazů Aloise Bubáka v Loretě potrvá do 15. září 2019. Loreta je
otevřena vždy od čtvrtka do soboty 12 – 17 hodin, v neděli 10 – 17 hodin.

Tato akce je finančně podpořena Městem Kosmonosy.
Srdečně zveme.

 
Výlet do Kouřimi

Osvětová Beseda Kosmonosy Vás zve

na výlet pro seniory v sobotu 28. září 2019 do Kouřimi - skanzenu lidových staveb, do Jílového u Prahy do muzea s historií dobývání zlata, do Kostelce nad Černými lesy do muzea hrnčířství a kostelecké keramiky. Bude nás provázet historik Mgr. Jiří Bartoš Sturz. Odjezd autobusu z Kosmonos je v 7:30, předpokládaný návrat do 19 hodin. Bude se vybírat na dopravu a vstupy 150,- Kč na osobu. Tato akce je finančně podpořena Městem Kosmonosy.

Zájemci se mohou přihlásit na telefonu 608 519 028 – M. Remešová. Počet míst je omezen kapacitou autobusu.

Pojďte s námi za poznáním zajímavých míst, dopřejte si hezké zážitky.

 
Koncert hudby a pohybu

Zveme Vás na vyjímečný zážitek na nádvoří zámku

Koncert hudby a pohybu

je zařazen jako závěrečná akce letošního Zámeckého léta 2019 a je finančně podpořena Městem Kosmonosy.
V úterý 17. 9. 2019 v 17:30 se na nádvoří zámku v Kosmonosích uskuteční vystoupení dvou významných kulturních těles Mladoboleslavska. Podnikového dechového orchestru Škoda Auto Mladá Boleslav a mažoretek Pomněnky z Kosmonos. Obě tělesa jsou dobře známa nejen v našem okrese, ale i v republice a zahraničí. Podnikový dechový orchestr Škoda Auto Mladá Boleslav je jedním z největších, ale i nejstarších hudebních těles celého regionu. V příštím roce oslaví 80 let své činnosti. V současné době je šéfdirigentem orchestru Kamil Mezihorák a dirigentem Marek Müller. V letošním roce byl jeho „Jarní koncert“ zařazen do cyklu koncertů Kruhu přátel hudby v Mladé Boleslavi . Z dalších letošních aktivit stojí za pozornost vystoupení na pražském Hradě a to hned dvakrát. 11.5. na Zahájení turistické sezony a 15.6. promenádní koncert. Na této naší akci vystoupí 45 hudebníků, což bude úžasný zážitek. Mažoretky Pomněnky TJ Sokol Kosmonosy fungují již 20 let a za tuto dobu si vybudovaly významnou pozici na celorepublikové úrovní. Jejich největším úspěchem je získání titulu Mistr Evropy 2015 ve skupinové disciplíně klasické mažoretky. V současné době sdružují 60 děvčat ve 3 věkových kategoriích: klasické mažoretky a 2 twirlingové skupiny. Rovněž se věnují i sólovým disciplínám, ve kterých též dosáhly mnoha úspěchů. Jejich mistrovství oceňuje i Podnikový dechový orchestr a navázal s nimi užší spolupráci. Staly se součástí zmíněného vystoupení orchestru 11.5. v Praze na Hradě.
Zbývá si jen přát, aby tomuto projektu přálo počasí a přízeň veřejnosti.

Osvětová beseda Kosmonosy

 
Projekt Aktivní stárnutí 2019/2020

Osvětová beseda Kosmonosy připravila projekt Aktivní stárnutí 2019/2020 na základě velkého ohlasu a zájmu mezi seniory v našem městě již čtvrtým rokem. Podařilo se nám opět získat finanční podporu z Nadačního fondu AVAST. Nabídneme seniorům různorodé aktivity, zájmové činnosti, vzdělávací aktivity, kulturně společenské akce, poznávací zájezdy, sportovně rekreační aktivity, které představují významnou součást jejich života. Cílem projektu je zlepšení kvality života, prodloužení období zdravého stárnutí a umožnění využití nových aktivit seniorům ve společnosti svých vrstevníků. Počet seniorů v populaci roste. Nabízíme možnosti neformálních pravidelných setkání seniorů, kde by si mohli senioři mezi sebou popovídat, rozdělit se o svoje starosti, ale také radosti. Snažíme se je tím dostat ze společenské izolace svých domovů, taková setkání s vrstevníky mají velký význam v jejich životě. Aktivní stárnutí pomůže generaci seniorů prožít ve spokojenosti kvalitní život. Cílovou skupinou jsou senioři - ženy i muži. Patronem projektu je Ing. Ondřej Remeš z AVASTU.

Náš projektu chce nabídnout seniorům různorodé aktivity, rozdělené zhruba na sedm oblastí, které by se realizovaly převážně v Kosmonosích v období druhé poloviny roku 2019 a v první polovině roku 2020. Koncem září 2019 bychom chtěli uspořádat Sportovní hry seniorů v zámeckém parku. Dále chceme nabídnout seniorům společné výlety za historickými památkami naší země, které se vždy setkávají s velkým zájmem, dále zájezd do divadla v Liberci. Připravujeme pro seniory v říjnu setkání s Cimbálovkou. Od ledna do dubna 2020 bychom chtěli nabídnout opět deset přednášek z historie naší země, které bude přednášet historik Mgr. Jiří Bartoš Sturz, člen Sdružení historiků ČR. Historické přednášky jsou stále velice oblíbené a hojně navštěvované.. V březnu 2020 bychom chtěli pro seniory uspořádat koncert vážné hudby "Zpívající housle" houslového virtuosa Alexandra Shonerta v zrcadlovém sále zámku. Na závěr projektu v květnu nebo červnu 2020 bychom chtěli uspořádat společný výlet za historickými památkami, spojený s kvízovými otázkami a doprovázený historikem Mgr. Jiřím Bartošem Sturzem, který účastníkům poutavě přibližuje navštívená místa. Pro seniory je velikou podporou částečná úhrada z poskytnuté dotace Nadačního fondu AVAST na jednotlivé aktivity. Zbývající částku si návštěvníci doplatí formou vstupného. Chceme poděkovat Nadačnímu fondu AVAST za jeho podporu a pozvat seniory na jednotlivé akce, ze kterých si odnášejí zajímavé zážitky, poučení a dobrou náladu. Vyzkoušejte to.

 
Zámecké kulturní léto 2019 2.část

Osvětová Beseda Kosmonosy Vás zve na
Zámecké kulturní léto 2019

Během června se uskutečnila 1. část - pěti akcí Zámeckého kulturního léta 2019.
Počasí nám přálo, na nádvoří zámku byla krásná atmosféra a diváci si odnášeli hezké zážitky z divadelních představení.
Druhá část Zámeckého léta 2019 bude pokračovat od 22. srpna 2019. Začátky divadelních večerních představení jsou v 19:30 hodin. Již ve čtvrtek 22. srpna 2019 se představí Divadelní spolek Dobrovít z Dobrovice s hrou Roberta Thomase „Inspektor má těžkosti“. Další představení bude ve čtvrtek 29. srpna 2019 „Robinsoni“ Vystoupí Geisslers Hofcomoedianten z Prahy. V úterý 3. září 2019 bude na programu hra Francise Joffo „Prázdniny snů“ , ve které s e představí Divadelní spolek Tyl z Bakova nad Jizerou. Další představení se uskuteční v úterý 10. září 2019, představí se ochotnický soubor Bozděch z Libáně s hrou Antonína Procházky „S tvojí dcerou ne“. Poslední akcí letošního ročníku Zámeckého léta je koncert v úterý 17. září v 17:30 hodin. Na nádvoří zámku se uskuteční vystoupení dvou významných kulturních těles Mladoboleslavska. Podnikového dechového orchestru Škoda Auto Mladá Boleslav a mažoretek Pomněnky z Kosmonos. Obě tělesa jsou dobře známa nejen v našem okrese, ale i v republice a zahraničí.. Tento projekt Zámeckého léta připravila Osvětová beseda, je finančně podpořen Městem Kosmonosy a může se uskutečnit díky obětavosti členek Osvětové besedy. . V případě nepříznivého počasí se divadelní představení uskuteční v krytém prostoru vestibulu zámku, který má svou neobyčejnou a kouzelnou atmosféru. Návštěvníci mají možnost si zakoupit víno, čaj, kávu, svařák. Lidé se na představeních setkávají se svými známými, popovídají si v krásném a klidném prostředí zámeckého nádvoří, pobaví se. Tato akce přispívá k obohacení kulturního i společenského života v našem městě. Přijďte si také zažít naši kosmonoskou romantiku, jste srdečně zváni.
Milada Remešová, předsedkyně Osvětové besedy

Divadelní představení se uskuteční na nádvoří zámku v Kosmonosích,v případě nepříznivého počasí v krytém vestibulu zámku.

termíny – 2. část

6. čtvrtek 22. 8 v 19:30 „INSPEKTOR MÁ TĚŽKOSTI“, Robert Thomas
Divadelní spolek Dobrovít Dobrovice – vstupné 70,- Kč

7. čtvrtek 29. 8. v 19:30 „ROBINSONI“ - Defoe / Koblischková / Jecelín / Geisslers
Geisslers Hofcomoedianten - vstupné 70,- Kč

8. úterý 3. 9. v 19:30 „PRÁZDNINY SNŮ“, Francise Joffo
Divadelní spolek Tyl Bakov nad Jizerou - vstupné 70,- Kč

9. úterý 10. 9. v 19:30 „S TVOJÍ DCEROU NE“, Antonín Procházka
Divadelní spolek Bozděch Libáň – vstupné 70,- Kč

10. úterý 17. 9. v 17:30 „Koncert hudby a pohybu“
45 členný Podnikový dechový orchestr ŠKODA AUTO a mažoretky Pomněnky TJ Sokol Kosmonosy
vstupné 70,- Kč

Tento projekt se uskuteční za finanční podpory Města Kosmonosy

 
Vernisáž Jiřího Wintera - Neprakty

Osvětová Beseda Kosmonosy
Vás zve

do Lorety v Kosmonosích
v pondělí 24. června 2019 od 17:00
na vernisáž výstavy českého kreslíře, ilustrátora, karikaturisty a humoristy
JIŘÍHO WINTERA - NEPRAKTY
PROCHÁZKY HISTORIÍ

vernisáže se zúčastní manželka mistra Ing. Daniela Winterová
v programu se představí hudebník Václav Kořínek

 
Zámecké kulturní léto 2019

Zámecké kulturní léto 2019 bude již začínat v červnu
Letos již po patnácté Osvětová beseda znovu připravila Zámecké kulturní léto 2019 v Kosmonosích. Divadelní přehlídky ochotnických souborů probíhají na nádvoří zámku. Chceme Vás pozvat k návštěvám jednotlivých představení. Smyslem je obohatit kulturní život ve městě, nabízet živou kulturu v krásném prostředí nádvoří zámku, kde je velice příjemná atmosféra. Je připraveno jedenáct akcí – koncertů a divadelních představení, rozdělených na dvě části. V červnu se uskuteční pět akcí a v druhé části - koncem srpna a začátkem září se uskuteční ještě dalších sedm akcí.
V případě nepříznivého počasí se představení uskuteční v krytém vestibulu zámku, který nabízí návštěvníkům trochu jinou atmosféru s kouzlem nasvětleného prostoru. Tato akce je finančně podpořena Městem Kosmonosy, ale může se uskutečnit zejména díky obětavosti a nadšení členů Osvětové besedy.
Začínáme ve čtvrtek 6. června v 19:30 bluegrassovým koncertem hudební skupiny Flastr.
Ve čtvrtek 13. června bude pokračovat Zámecké léto v 19:30 hodin divadelním představením Georgese Feydeaua Ženská na krku, ve kterém se představí DS Tyl Mnichovo Hradiště.
Dále pokračujeme v pátek 21. června v 19:30 koncert Mladoboleslavského žesťového souboru k 30. výročí jeho založení.
V sobotu 22. června od 14:00 hodin se uskuteční „Pomněnkové odpoledne“, ve kterém se představí mažoretky Sokola Kosmonosy Pomněnky.
Ve čtvrtek 27. června v 19:30 je připraveno představení Dušičky souboru Divadla poezie Jarky Jenčíkové z Mladé Boleslavi.
Další představení Zámeckého léta budou pokračovat od poloviny srpna a na začátku září.
Srdečně Vás zveme, nenechte si ujít nevšední zážitky přímo v zámku v Kosmonosích. Bude připraveno i občerstvení pro návštěvníky.

divadelní představení se uskuteční
na nádvoří zámku v Kosmonosích,
v případě nepříznivého počasí v krytém vestibulu zámku

termíny – 1. část
1. čtvrtek 6. 6. v 19:30 „FLASTR NA ZÁMKU, bluegrassový večer
hudební skupina Flastr Mladá Boleslav
vstupné 50,- Kč

2. čtvrtek 13. 6. v 19:30 „ŽENSKÁ NA KRKU“, Georges Feydeau
Divadelní spolek Tyl Mnichovo Hradiště
vstupné 50,- Kč

3. pátek 21. 6. v 19:30 „MBŽS 30“ - koncert Mladoboleslavského žesťového souboru ke 30. výročí založení
vstupné 50,- Kč

4. sobota 22. 6. ve 14:00 „POMNĚNKOVÉ ODPOLEDNE“ – mažoretky Sokola Kosmonosy

5. čtvrtek 27. 6. v 19:30 „DUŠIČKY“, Jaroslava Jenčíková
Divadlo poezie Mladá Boleslav
vstupné 50,- Kč

další představení budou pokračovat
v druhé polovině srpna a začátkem září
Tento projekt se uskuteční za finanční podpory
Města Kosmonosy

 
Osm století Kosmonos

Osvětová beseda Vás zve
do klubovny hasičské zbrojnice na dvě přednášky

"Osm století Kosmonos"
aneb "kdo netouží poznávat dějiny míst vlastních kroků, je odsouzen klopýtat o tytéž kameny..."

První přednáška historika Mgr. Jiřího B. Sturze
v pondělí 20. května 2019 v 18:00 zahrnuje období od 12. - 19. století

Druhá přednáška RNDr. Václava Petříčka
ve čtvrtek 30. května 2019 v 18:00 zahrnuje období 20. století

 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 20