Kosmonosy - kultura


Hlavní stránka - Kulturní pozvánky - Dny evropského dědictví 2016 v Kosmonosích
Dny evropského dědictví 2016 v Kosmonosích

V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. EHD jsou akcí, která každoročně otvírá co nejvíce zajímavých a výjimečných památek a objektů. Připojení se ke Dnům evropského dědictví se stalo v Kosmonosích dlouholetou tradicí, již od samého počátku po roce 1991. Akce pravidelně a obětavě zajišťovali členové Osvětové besedy, později ve spolupráci s členy Muzejního spolku a za finanční podpory Města Kosmonosy. Tato akce by měla přispět ke kulturnímu povědomí obyvatel města a návštěvníků.

Slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví v Kosmonosích proběhne ve čtvrtek 8. září 2016 v 17:00 hodin v Loretě. Současně proběhne vernisáž výstavy obrazů „Pohledy do krajin Českého ráje“ Vladimíra Vlka a Jaroslava Najmana z uskupení mladoboleslavských výtvarníků VLNA. V kulturním programu vystoupí mažoretky Pomněnky Sokola Kosmonosy a bluegrassová skupina Flastr z Mladé Boleslavi. Výstava potrvá do konce října. Ve Dnech evropského dědictví v sobotu 10. září a v neděli 11. září od 10 – 17 hodin můžete navštívit Loretu zdarma. Současně je otevřeno v těchto dnech od 10 – 17 hodin Muzeum v zámku.

Muzejní spolek připravil k těmto Dnům komentované prohlídky „Za kouzlem barokních Kosmonos“ s Mgr. Jiřím Bartošem Sturcem Ph.D. v pátek 9.září v 17:00 hodin, sraz před zámkem na Černínském náměstí. Na pondělí 12.září v 17:00 hodin připravil Muzejní spolek komentovanou prohlídku RNDr. Václava Petříčka „Za krásami Zámeckého parku v Kosmonosích“. Sraz před zámkem na Černínském náměstí.
Milada Remešová, předsedkyně Osvětové besedy